مقالات و خبرها
فراخوان نخستین جایزه داستان کوتاه «استفن کینگ» اعلام شد
1394/8/10 يكشنبه 12:13 ب.ظ
«استفن کینگ»، استاد داستان‌های ژانر وحشت، بیش از 35 سال پیش در سن 30 سالگی، نخستین مجموعه داستان‌های خود را با نام «شیفت شب» منتشر کرد. وی به مناسبت سالگرد انتشار این کتاب مسابقه‌ای را برای انتخاب بهترین داستان کوتاه در این گونه ادبی برگزار می‌کند. نشریه «گاردین» با همراهی انتشارات «هادر و استاوتون»، ناشر انگلیسی آثار «کینگ»، فراخوان مسابقه‌ای را با موضوع داستان‌های کوتاه ژانر وحشت اعلام کرده است که برنده نهایی آن را خود «استفن کینگ» انتخاب خواهد کرد. جایزه برنده نخست این رقابت شامل انتشار داستان برگزیده در سایت کتاب «گاردین» و امکان حضور در «مسترکلاس» مهارت‌های داستان‌نویسی با حضور «فیلیپا پراید»، ویراستار انگلیسی آثار «کینگ» خواهد بود.
جودکی: شرح واقعه کربلا از تحریف گذشته و به دگرگونی رسیده است/ برخی واعظان عاشورای جدیدی خلق کرده‌اند
1394/8/5 سه شنبه 06:12 ق.ظ
حجت‌الله جودکی، محقق تاریخ اسلام و پژوهشگر حوزه مقتل‌نویسی امام حسین (ع) می‌گوید: مساله حال حاضر واقعه کربلا این است که تحریفات از حد و مرز فراتر رفته و رویداهای تاریخی عاشورا دگرگون شده است و متاسفانه برخی محققان و واعظان کربلای جدیدی خلق کرده‌اند. هه نخست از ماه محرم‌الحرام با شهادت مظلومانه امام حسین(ع) و 72 تن از یاران ایشان در نینوا همراه است؛ واقعه‌ای که پس از گذشت‌ قرن‌ها، هنوز انگیزه‌ای برای تالیف کتاب از سوی پژوهشگران محسوب می‌شود. یکی از عمده مسائل مهم در تالیفات و پژوهش‌ها تحریفاتی است که از سوی برخی محققان در آثار آنها صورت می‌گیرد.
«دن کیشوت» یا «دن کیهوتی»؟/ بررسی پرغلط‌‌ترین تلفظ نام‌های ادبی
1394/7/25 شنبه 06:33 ق.ظ
پس از آن‌که «جی‌کی رولینگ» اعلام کرد که نام شخصیت داستان‌های او «ولردمورت» (Voldemort) به غلط تلفظ می‌شود و درست آن «ولدمور» است، در یک نظرسنجی 10 نام ادبی به اشتباه تلفظ شده اعلام شد. به نقل از «دیلی تلگراف»، در فهرست اسامی ادبی به اشتباه تلفظ شده، نام «دن کیشوت» (ترجمه به فارسی)، اثر «میگوئل سروانتس» اسپانیایی، در صدر اسامی قرار گرفته است. بنابر این نظرسنجی، 44 درصد خوانندگان این اثر قرن هفدهم میلادی نام شخصیت شوالیه این رمان را «دن کوییکس‌اوت» (Don Quicks – Oat) تلفظ کرده‌اند اما تلفظ صحیح این نام «دن کیهوتی» (Don Key-Hoh-Tee) است.
صفحه 5 از 8 (23 آيتم يافت شد)  اولين ... قبلي 3 4 5 6 7 بعدي ... آخرين